Na dálnici 150? Jen za slunce!

14.01.2022

Když si prostudujete programové prohlášení nové vlády, tak naleznete řadu bodů týkající se dopravy. Určitě řada z nich bude mít sekundárně vliv na bezpoečnost. Diskutabilní se určitě bude návrh na 150 km v hodině na některých úsecích dálnic.

Dálnice jsou v kapitole dopravy zmíněné v mnoha souvislostech. Od zdražení dálniční známky, které lze očekávat již v příštím roce až po závazky rychlejší výstavby, a to i související infrastruktury. Ministerstvo dopravy prý do roku 2025 rozšíří dálniční síť v Česku o 200 kilometrů. Vláda plánuje jako prioritu obchvat Českých Budějovic a další úseky D3, prodloužení dálnice D4, D6, D49 a D55 či dokončení dálnice D48 včetně obchvatu Frýdku-Místku. Zvědaví budou motoristé především na středočeský úsek D3. Díky novým parkovištím a odstavným plochám by mělo být cestování po dálnicích i radostnější. Především pro profesionály.


To zásadní, již zmíněné v úvodu, je plán ministra Kupky na zvýšení nejvyšší dovolené rychlosti na některých úsecích dálnic. Rychlostní limit by se mohl zvýšit tam, kde mají dálnice tři pruhy v jednom směru. Jako podmínku uvádí vláda v prohlášení nutnost vybavení úseků moderní telematikou a například platnost jen za podmínek dobré viditelnosti. Bude bezesporu velmi složité takovou podmínku hlídat. Uvažovaná místa bychom našli například mezi Třebonicemi a pražskou Ruzyní, mezi Brnem-jih a Chrlicemi a při cestě z pražského Spořilova do Mirošovic.

Uvidíme, jak se již mnohokrát uvažované prolomění současného limitu podaří současné vládě a zda se vůbec jedná o krok správným směrem. Určitě o tomto tématu neslyšíme naposledy!